Реалізація енергетико-комунікаційних проектів на Південному Кавказі у контексті вірмено-азербайджанського Нагірно-Карабахського конфлікту (1993–2013 рр.)
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Анотація
Анотація. Мета. Статтю присвячено реалізації енергетико-комунікаційних проектів на Південному Кавказі. Наукова новизна. Взаємний вплив регіональних конфліктів та енергетичних питань неможливо заперечити. Особливо в такому складному регіоні, як Південний Кавказ, де конфлікти, що існують і тривають, є одними з основних факторів, які перешкоджають інтеграції країн регіону у світову політичну й економічну систему. Зокрема, нагірно-карабахський конфлікт, який продовжувався у 1988–2020 рр. і, зрештою, завершився відновленням територіальної цілісності Азербайджану, тривалий час перешкоджав ефективному використанню енергетичних ресурсів останнього для економічного та соціального розвитку, а також активній участі у забезпеченні світової енергетичної безпеки. Після того як у 1993 р. Г. Алієв повернувся до влади вдруге, він поклав край політичній кризі й економічному спаду в країні, розпочавши глибокі реформи заради добробуту населення. Незважаючи на неврегульованість конфлікту, у травні 1994 р. Г. Алієв зміг укласти з Вірменією угоду про припинення вогню і для цього розробив продуману нафтову стратегію, яку успішно реалізував. Основою цієї стратегії було укладання контрактів з іноземними компаніями на використання каспійської нафти, будівництво трубопроводів для експорту нафти та газу, а також збільшення інвестицій в економіку країни. Після 2003 р. І. Алієв успішно продовжив цю стратегію. Висновки. У результаті, до 2013 р. Азербайджан став однією з провідних країн світу за темпами економічного розвитку. Введення в експлуатацію нафтопроводу Баку-Тбілісі-Джейхан, газопроводу Баку-Тбілісі-Ерзурум, реалізація таких міжнародних проектів, як Південний газовий коридор, TANAP, TAP, поглиблення економічних реформ дало новий імпульс розвитку країни. Азербайджан став важливим і надійним партнером у забезпеченні енергетичної безпеки Європи. Це дозволило Азербайджану підвищити свою військову міць, обігнати Вірменію за всіма параметрами розвитку та звільнити свої території, забезпечивши суверенітет на всій території.
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Посилання
Azərbaycan 2013-2003: əsrə bərabər illər. İqtisadiyyat inkişaf və tərəqqi amili kimi (2013). Bakı: Şərq-Qərb [in Azerbaijan].
Avropa-Qafqaz-Asiya beynəlxalq nəqliyyat dəhlizinin tarixi. Retrieved from: https://mfa.gov.az/az/content/332/avropa-qafqaz-asiya-traceca-beynelxalq-neqliyyat-dehlizi [in Azerbaijan].
ARDNŞ-ın rəsmi web səhifəsi. Retrieved from: http://www.socar.az [in Azerbaijan].
Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin rəsmi web səhifəsi. Retrieved from: http://www.economy.gov.az/index.php? lang=az [in Azerbaijan].
Azərbaycan Respublikasının diplomatik xidmət orqanları rəhbərlərinin ikinci müşavirəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin nitqi, 14 avqust 2006-cı il. Retrieved from: http://www.mfa.gov.az/index.php [in Azerbaijan].
Neft və qaz gəlirlərinin idarə olunması üzrə uzunmüddətli strategiya. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 27 sentyabr 2004-cü il Fərmanı. Retrieved from: http://www.e-qanun.az/framework/6336 [in Azerbaijan].
Bakı Tbilisi Ceyhan (BTC) Neft İxrac Boru Kəməri. Retrieved from: www.socarmidstream.az. Archived from the original on 2023-03-30 [in Azerbaijan].
Əliyev İ.H. İnkişaf məqsədimizdir. Elektron külliyyat. 125 kitab. Retrieved from: https://ilhamaliyev.preslib.az/# [in Azerbaijan].
İqtisadi islahatlar. Retrieved from: http://www.azerbaijan.az/portal/Economy/Reforms/reforms_a.html [in Azerbaijan].
İNOGATE Proqramının rəsmi web səhifəsi. Retrieved from: www.inogate.org [in Azerbaijan].
Mirzəzadə, A. (2012). Qarabağ düyünü. Bakı: Azərbaycan [in Azerbaijan].
Yeni neft strategiyasının uğurları. Yeni şirkət əsas ixrac boru kəmərinin çəkilişini həyata keçirəcək (2002). Azərbaycan. 4 avqust [in Azerbaijan].
Aliyev, I. (2003). Caspian oil of Azerbaijan. Izvestia, 2003 [in Russian].
Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline. Retrieved from: https://www.bp.com/az_az/azerbaijan/home/who-we-are/operationsprojects/pipelines/btc.html.