Актуалізація проблематики Голодомору в середовищі української діаспори на сторінках газети «Свобода» за 1933 р.

##plugins.themes.bootstrap3.article.main##

O. Силка
O. Любовець
Л. Лановюк

Анотація

Анотація. Мета. Актуалізація дослідження нових складових у проблематиці Голодомору-геноциду 1932–1933 рр. є важливою складовою в сучасній українській історіографії. Важливою джерельною базою для реконструкції суцільної картини цих подій є часописи української еміграції, які на своїх шпальтах, періодично інформували читачів про ситуацію в Україні. Виявлення та аналіз таких матеріалів дозволяють виявити нові історичні матеріали – опубліковані свідчення іноземних журналістів та листи від селян, доповнити історію «допомогових дій» з боку світової громадськості та об’єднань, ввести до українського історіографічного простору маловідомі факти протестних проявів українського селянства проти злочинних дій радянської влади. Наукова новизна. У статті, на основі матеріалів газети «Свобода» за 1933 р., проаналізовано окремі публікації часопису української діаспори у США щодо висвітлення тематики голоду в СРСР та Голодомору в УСРР. Основа увага акцентована на змісті матеріалів, авторами яких були іноземні кореспонденти, які мали акредитацію в СРСР та мали змогу інформували світову громадськість про становище українського селянства у 1933 р. Серед проблем, на яких у своїх статтях-повідомленням наголошували журналісти, актуалізуються такі: необхідність сплачувати надмірні податки; відсутність продовольчих запасів, в результаті їхнього вилучення керівними органами; факти голодування селян в Україні тощо. Констатується факт часткової обізнаності української діаспори з соціально-економічним становищем українського селянства у тих регіонах, де був організований радянською владою штучний голод, який став складовою політики геноциду. Висновки. На основі аналізу статей, які були надруковані у газеті «Свобода», яка виходила у США, за 1933 р. стверджуємо, що українській діаспорі було відомо про становище українського селянства. Завдяки передруку статей провідних журналістів та громадських діячів з інших видань, українці у США знали про надзвичайно складні життєві обставини селян і факти масового голодування.

##plugins.themes.bootstrap3.article.details##

Розділ
Статті
Біографії авторів

O. Силка

Оксана СИЛКА – доктор історичних наук, доцент, професор кафедри міжнародних відносин і суспільних наук Національного університету біоресурсів і природокористування України, м. Київ, Україна

O. Любовець

Олена ЛЮБОВЕЦЬ – доктор історичних наук, професор кафедри міжнародних відносин і суспільних наук Національного університету біоресурсів і природокористування України, м. Київ, Україна

Л. Лановюк

Людмила ЛАНОВЮК – кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри міжнародних відносин і суспільних наук Національного університету біоресурсів і природокористування України, м. Київ, Україна

Посилання

References

Khimiak, O. (2012). The ukrainian press is on American continent. Ukrainska natsionalna ideia: realii ta perspektyvy rozvytku [Ukrainian national idea: realities and prospects of development], 24, 27–31 [in Ukrainian].

Papuha, Ya. (2018). The attitude of the West to the Holodomor. Kyiv [in Ukrainian].

Kovalchuk, O., & Marusyk, T. (2010), The Holodomor of 1932–1933 in the USSR and Ukrainian the North American diaspora. Chernivtsi [in Ukrainian].

Marochko, V. (2003), Foreign documentary publications. In V. Smoliy et al. (ed.) Famine 1932–1933 in Ukraine: causes and consequences. Kyiv [in Ukrainian].

Rusova, S., Kononenko, Hr. (1933). Famine in Ukraine. Svoboda [Freedom], 179 [in Ukrainian].

Rusova, S., Kononenko, Hr. (1933). Famine in Ukraine. Svoboda [Freedom], 180 [in Ukrainian].

Stanislavskyi, O. (1933). Famine in Ukraine. Svoboda [Freedom], 181 [in Ukrainian].

Stanislavskyi, O. (1933). Famine in Ukraine (conclusion). Svoboda [Freedom], 1933, 182 [in Ukrainian].

Let’s save Ukraine from starvation. Svoboda [Freedom], 1933, 211 [in Ukrainian].

Congress of Nationalities on Famine in the Soviet Union. Svoboda [Freedom], 1933, 228 [in Ukrainian].

Moscow denies famine in Ukraine. Svoboda [Freedom], 1933, 186 [in Ukrainian].

The Bolsheviks do not allow the hungry population of Ukraine to benefit from the harvest. Svoboda [Freedom], 1933, 201 [in Ukrainian].

A messy harvest in the Soviet Union. Svoboda [Freedom], 1933, 191 [in Ukrainian].

What is the cause of hunger? Svoboda [Freedom], 1933, 184 [in Ukrainian].

The Bolsheviks want to hide the famine in the Soviet Union from the world. Svoboda [Freedom], 1933, 194 [in Ukrainian].

Eyewitnesses talk about the fear of famine in Ukraine. Svoboda [Freedom], 1933, 198 [in Ukrainian].

The population of Ukraine is bloody fighting for the harvest. Svoboda [Freedom], 1933, 208.