Десакралізація образу царської влади в пресі та агітаційних матеріалах анархістів в українських губерніях на початку ХХ ст.

##plugins.themes.bootstrap3.article.main##

А. Гаук

Анотація

Анотація. У другій половині ХІХ ст. ідеї анархізму почали проникати до Російської імперії, але їхній суттєвий вплив став помітним лише згодом. В Україні в 1903 – 1904 рр. сформувалися анархістські групи у Ніжині та Одесі, а пізніше – у Харкові, Нікополі, Херсоні, Ялті, Сімферополі, та ін. Незважаючи на проблеми з фінансуванням і конкуренцію з іншими партіями, анархісти активно розвивали свою пропагандистську та видавничу діяльність.


Наукова новизна. У 1904 р. анархістський рух набув поширення, охопивши значні людські маси, які боролися проти існуючого режиму. Пропаганда анархістів розповсюджувалася всіма доступними методами, і вже до середини 1905 р. їхня література продавалася у книгарнях. Однак, зі зростанням інтересу населення, ці видання почали конфісковувати та і врешті вони зникли з вільного обігу. Втім, анархісти активно друкували і розповсюджували листівки, газети та брошури, адресні та орієнтовані для різних верств населення. Ототожнення влади і капіталу відкривало широке поле для маневру в політичному полі, з одного боку, дозволяючи морально виправдовувати експропріацію власності, з іншої – вести підривну діяльність супроти царизму. Десакралізація царської влади та антиклерикальний посил стали важливими аспектами анархістської пропаганди, спрямованої на підрив авторитету держави та церкви, а незаконне привласнення багатств і земель, що, на їхню думку, призводило до голоду і зубожіння населення, дозволяло пропаганді знаходити відгук у маргінальних прошарках населення. Критика судової системи, проявлялась у закликах до народних судів та вігілантизму в його найрізноманітніших проявах.


Висновки. Анархісти сприяли розповсюдженню антимілітарних настроїв в часи російсько-японської та Першої світової воєн, які виявилися вкрай невдалими для царизму. Анархістська преса ефективно використовувала емоційну маніпуляцію, десакралізуючи владу і капіталізм, адаптуючи свою риторику для різних цільових аудиторій. Поточне дослідження є спробою поглянути на анархістську пресу з двох різних сторін – з боку раціональної аргументації у переконанні населення в необхідності повалення державного устрою, а також з точки зору маніпулювання емоціями шляхом застосування публіцистичних прийомів. Надається аналіз лексики, образності та метафор, що найчастіше фігурували як в пресі, так і в агітаційних матеріалах анархістських організацій.

##plugins.themes.bootstrap3.article.details##

Розділ
Статті
Біографія автора

А. Гаук

Антон ГАУК – кандидат історичних наук, м. Київ, Україна

Посилання

References

Komin, V. V. (1969). Anarchism in Russia. Kalinin: Kalinin State Pedagogical Institute named after M. I. Kalinin. [in Russian].

Kanev, S. N. (1987). Revolution and Anarchism. Mysl [in Russian].

Kanev, S. N. (1974). The October Revolution and the Collapse of Anarchism: (The Struggle of the Bolshevik Party Against Anarchism 1917-1922). Mysl. [in Russian].

Kornoukhov, E. M. (1981). The Struggle of the Bolshevik Party Against Anarchism in Russia. Politizdat [in Russian].

Lebedenko, O. M. (1991). Anarchists in Ukraine in 1903–1908. Ukrains’kyj istorychnyj zhurnal [Ukrainian historical journal], 11, 36–43 [in Ukrainian].

Lebedenko, A. M. (1995). Anarchism in Ukraine (End of the 19th – Early 20th Century). Kyiv: Institute of History of Ukraine, NAS of Ukraine [in Russian].

Savchenko, V. A. (2017). The Activities of Anarchist Organizations in Ukraine in 1903–1929: Historical Aspect and Political Practice. Kyiv [in Ukrainian].

Volobuev, O. V. (et al.) (Eds.). (1998). Anarchists. Documents and Materials. Vol. 1: 1883-1916. ROSSPEN [in Russian].

Talerov, P. I. (Ed.). (2015) Anarchism: Pro et Contra. Anthology. RHGA [in Russian].

Budnitsky, O. V. (1996). The History of Terrorism in Russia: Documents, Biographies, Studies. Phoenix [in Russian].

Krivenky, V. V. (1988). On the Number and Location of Anarchist Organizations on the Eve and During the Russian Revolution of 1905–1907. Dep. INION, 36936 [in Russian].

Anarchist Movement in Russia (1906). Lystky “Khlieb i Volia” [Leaflets “Bread and Freedom”], 1, 9–10. London [in Russian].

Taratuta, A. Borovoy, A. & Lebedev, N. (Eds.) (1922). Kropotkin (Memories). Collection of Articles Dedicated to the Memory of Peter Kropotkin (pp. 164–167). Golos Truda [in Russian].

Vradyi, Y. A. (2011). Anarcho-Communist Movement in Southern Ukraine in 1905–1910. Candidate’s thesis. Dnipro [in Ukrainian].

Krivenky, V. V. (1996). Anarchists. In Political Parties of Russia: The End of the 19th – First Third of the 20th Century. Encyclopedia (p. 702). ROSSPEN[in Russian].

Oprya, B. V. (2011). Everyday Life of Orthodox Parish Rural Clergy in Right-Bank Ukraine (1860s–1917). Candidate’s thesis. Kamianets-Podilskyi [in Ukrainian].

Lypynsky, V. K. (1993). Religion and the Church in the History of Ukraine. Kyiv: Fotovideoservice [in Ukrainian].